~~~

Podzielność uwagi

Uważasz się za wielozadaniowca. Potrafisz równocześnie jeść śniadanie, czytać gazetę i przeglądać pocztę w komórce. W pracy komputer i telefon to Twoje podstawowe narzędzia pracy. W domu odrabiasz z dziećmi lekcje, rozmawiasz ze znajomym przez telefon i jednocześnie gotujesz obiad. Wieczór kończysz, leżąc w łóżku, przeglądając facebooka… Co prawda czujesz, że coraz szybciej męczysz się i masz kłopot z koncentracją, mimo to wciąż uważasz, że masz bardzo podzielną uwagę.

Czy rzeczywiście jest coś takiego jak podzielność uwagi? Zdaniem naukowców, nasz mózg nie jest w stanie zajmować się kilkoma sprawami jednocześnie. Potrafi natomiast przeskakiwać z jednego zadania w następne.

Jeszcze 10 lat temu, w pracy, przenosiliśmy naszą uwagę co 3 minuty na inny temat.
Dzisiaj natomiast co 45 sekund myślimy o czymś innym i robimy to przez cały dzień. Maile sprawdzamy średnio 74 razy dziennie, a 566 razy przełączamy się między zadaniami podczas pracy na komputerze w ciągu jednego dnia. Przemęczamy wzrok, umysł i system nerwowy. Osłabiamy układ immunologiczny i robimy się podatni na choroby. Zamiast wyjść na spacer wolimy „odpoczywać” przed telewizorem.

Badania na nastolatkach, którzy podczas rozmowy z przyjaciółmi lub odrabiania pracy domowej śledzą social media wykazały, że przez ostatnie 2 lata stali się mniej kreatywni i mniej zainteresowani swoją przyszłością. Mamy coraz bardziej zestresowane społeczeństwo, które wpada w pułapkę infoholizmu i bycia w sieci. To w Social Media spędzamy więcej czasu niż z bliskimi.

Zatem, kiedy następnym razem weźmiesz swój telefon do ręki, zadaj sobie pytanie: czego ja tak naprawdę w nim szukam?

Dodaj komentarz